Google+ Badge

štvrtok 23. októbra 2014

Rybolov na boilies

Rybolov na boilies - chytáme na boilies

Chytanie na boilies je dnes asi jeden z najžiadanejších spôsobov chytania kaprov na Slovensku. Každý rybár ktorý si raz zavesil na koncovú montáž nástrahu boilies, vždy dúfal v uloveniu toho najväčšieho a kapitálneho kapra. Samozrejme nie vždy sa to vydarí, napriek času stráveného pri vode nie a nie prísť ten kapitálny úlovok. 

Sú tri dôležité aspekty lovu na boilies, ktoré by sme mali, ak chceme byť úspešný dodržať.

  • výber lovného miesta
  • výber nástrahy
  • výber koncovej montáže
V dnešnom blogu sa budem venovať "výberu lovného miesta" keď že z z hľadiska rybolovu na boilies toto predpokladám za najdôležitejšie.

Lovné miesto

Základom celého rybolovu, je výber toho správneho miesta kde budeme nahadzovať nástrahu asi to najdôležitejšie. Nemá zmysel loviť ryby na na takom mieste jazera, kde sa nezdržiavajú, alebo je malý predpoklad že na tom mieste budú. Výber toho správneho lovného miesta na jazere, alebo na rieke tvorí až 60% úspech. Preto je veľmi vhodné tejto činnosti venovať na začiatku rybolovu dostatok času. Hlavne je to dôležité pri viac dňovej rybačke, nemá zmyseľ sedieť pri prútoch bez dokonalej prípravy.

Keďže píšem o love kapra na boilies, budem sa venovať technikám hľadania lovného miesta pre tento spôsob rybolovu.

Kde hľadať lovné miesto

Na to aby sme vedeli kde nájsť to správne lovné miesto, je dobré vedieť základné informácie o rybe (kaprovy) ktorú budeme loviť. Kapor je teplomilná ryba, čo znamená vyhľadáva v rybníku miesta s teplejšou vodou. Tieto miesta sú na rybníku teplejšie, voda sa tu rýchlejšie prehreje, čo má vplyv aj na potravu kapra. Na jar je teda najlepšie hľadať miesta s plytkou vodou, pri rákosí, ostrovoch alebo zavalených stromoch. 
Samozrejme v horúcich letných mesiacoch, keď je voda veľmi prehriata sa kapor z teplých plytkých miest sťahuje do hlbších miest v rybníku. Tu strávi kapor väčšinu svojho času, nachádza sa vo vodnom stĺpci kde sa stretáva teplá voda so studenou. Občas sa vyberie za potravou, ale skôr intenzívnejšie na večer alebo ráno. 
Preto je dobré mať v letných mesiacoch označené dve miesta, jednu bójku je vhodné dať na miesto s plytkou vodou, druhú na miesto s hlbokou vodou. Dobrou voľbou kde ešte môžeme kapra hľadať sú previsnuté stromy, pod ktorými sa môže zdržiavať. Zo stromov padajú larvy, chrobáky a pod.

V jesenných mesiacoch je situácia podobná ako na jar, podmienky sú podobné.

V zime keď už vonkajšia teplota sa blíži k nule, je dobré hľadať miesta s najhlbšou vodou, kde sa kapor v zimných mesiacoch sťahuje.

Dobrými miestami na lov kapra sú miesta s vodným rastlinstvom, tieto miesta kapor obľubuje hlavne v teplých mesiacoch. Vplyvom slnečných lúčov, premieňajú rastliny kysličník uhličitý na kyslík. 

Dúfam že tento stručný popis lovného miesta kapra, Vám pomohol k ďalším typom ako uloviť tohto krásavca. Samozrejme je mnoho ďalších spôsobov a miest na jazere kde sa kapor vyskytuje, ale tieto objavíte, ako aj ja pri ďalšom rybolove.

Autor: Silvester Bodis

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára