Google+ Badge

utorok 1. apríla 2014

Vážený zákazníci, cieľom tohto príspevku bude poskytnúť pár rád pri výbere rybárskeho prútu.

V dnešnej dobe sú na trhu rôzny výrobcovia a predajcovia prútov a samotná ponuka je veľmi široká a rôznorodá. Pri výbere rybárskeho prútu treba hlavne prihliadať na spôsob rybolovu ktorému sa chcete venovať. Ak sa chcete venovať napríklad lovu kapra spôsobom na "ťažko" je potrebné si vyberať kaprové prúty.

Kaprové prúty

Prúty na lov hlavne kaprov, spôsobom na "ťažko"- Tento spôsob lovu rýb je na Slovensku veľmi obľúbený. Je to vlastne nahadzovanie nástrahy na väčšie vzdialenosti, pomocou olova alebo oloveného košíka. Prúty na lov rýb týmto spôsobom sa rozdeľujú podľa: záťaže a dĺžky. 

Záťaž a dĺžka

Je to informácia poskytnutá výrobcom o maximálnej možnej koncovej záťaži na hlavnom vlasci. Obľúbené záťaže pri kaprových prútoch sú 2,75lb, 3,00lb, 3,50lb. Samozrejme ak chceme nahadzovať čo najďalej potrebujeme si vybrať prút s čo najväčšou záťažou. Samotnú dĺžku na hodenia nástrahy ovplyvňuje aj dĺžka prútu. Obľúbené dĺžky sú 3,60m, 3,90m a 4,20m
Najpredávanejšie prúty na Slovensku, sú prúty so záťažou 3lb a s dĺžkou 3,60m. Je to ideálna kombinácia, ktorá umožní nahodiť dostatočne ďaleko a zároveň prút ešte dostatočne pružný.

Feeder prúty

Prúty na jemnejší spôsob lovu na feeder. Feeder prút umožňuje sledovanie aj tých najmenších záberov, rybolov tak môže byť úspešnejší. Prúty si vyberáme podľa záťaže a podľa dĺžky. Aj tu platí pravidlo čím je väčšia záťaž a dĺžka dokážeme nahodiť ďalej.

Match prúty

Prúty na rybolov pomocou plaváku, prúty s menšími očkami. Ideálne match prúty sú dlhé 4,20m a sú riešené tak aby umožňovali nahodiť plavák na požadovanú vzdialenosť.

Prívlačové prúty

Prúty na lov dravých rýb, šťúk a zubáčov spôsobom na prívlač. Prívlačové prúty sú osadené malými očkami, a sú prispôsobené na vláčenie nástrahy. Ideálna dĺžka je 2,40 samozrejme dĺžku si vyberáme aj podľa toho či lovíme z brehu, člna, alebo lovíme na riekach. Dôležitá je aj tvrdosť prútu, keď že prút je pri rybolove aktívny a je potrebné s nástrahou pracovať.

Sumcové prúty

Určené na silový spôsob lovu sumcov. Sumec patrí medzi naše najväčšie ryby a tomu je potrebné prispôsobiť aj prút. Sumcové prúty by mali byť veľmi pevné a odolné so záťažou od 150g. Dĺžku si vyberieme podľa toho či lovíme z člnu, brehu alebo na riekach.

Veríme že Vám tento krátky manuál pomohol pri výbere toho správneho prútu. V ďalších článkoch sa budeme podrobnejšie venovať jednotlivým prútom podľa spôsobu rybolovu.

autor: Silvester BódišŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára